LANGUAGE

CZ

Question? Call or write us.

+44 20 36 956 111

certification@tayllorcox.com

Interested in offer for your team? Get great offer!
Submit >

ISO 9001 | QMS


ISO 9001

Quality Management Systems (QMS)

Becoming ISO 9001 Certified Transfer your certification

Contact Us

If there's any way we can help, please let us know.

Phone: +44 20 36 956 111

 

The world's most recognized quality management standard

ISO 9001 is a worldwide standard administered by the International Organization for Standardization (ISO), based in Switzerland. ISO 9001 is currently in use by close to one million organizations around the world! It is truly a world wide quality standard.

This standard is based on a number of quality management principles including a strong customer focus, the motivation and implication of top management, the process approach and continual improvement. These principles are explained in more detail in the pdf Quality Management Principles. Using ISO 9001 helps ensure that customers get consistent, good quality products and services, which in turn brings many business benefits.

3 steps to ISO 9001 Certification

For a more detailed list of the usual steps needed to get certified to the ISO quality standard, please contact us. Briefly, though, here’s what you’ll need to do. Basically, there will be four major steps in your ISO certification process  • Internal audit

    TAYLLORCOX assessment show you how close you are to being ready for an ISO 9001 certification.

  • Training

    Your staff will require training (Internal Auditor, Manager). It is dependent on their responsibilities.

  • Certification

    During an ISO audit, the auditor(s) will examine your organisation records and will talk with your people.

More information

Quality Management System certification from TAYLLORCOX will help your organization develop and improve performance & demonstrate high levels of service and shows that your organization follows internationally recognised quality management principles.

ISO 9001 also allows you to become a more consistent competitor in your marketplace. Quality Management System is efficient ways of working and help you save time, money and resources.The ISO 9001 is the internationally recognized standard for the quality management of businesses worldwide. Businesses go for ISO 9001 certification as it brings various benefits for them. When a company is said ISO 9001 certified, it means that the company has passed a physical ISO 9001&ampx;ampx;nbsp;certification audit which ensures the quality of management of that business entity.

The quality standard is applicable to companies of any size or sector who is seeking to improve their internal management and operational processes. We recommend that companies who are completing ISO 9001 certification apply the standard throughout their organisation, as opposed to at a particular department, site or divisions of the company.Quality Management System certification from TAYLLORCOX will help your organization develop and improve performance. ISO 9001 certification enables you to demonstrate high levels of service quality when bidding for contracts and a valid ISO 9001 certificate shows that your organization follows internationally recognized quality management principles.

Frequently Asked Questions (FAQs) 

  Jaký je rozdíl mezi ISO 9001 a manažerským řízením?
ISO 9001 je systém řízení kvality, nikoli manažerský systém řízení obecně. QMS zahrnuje právě i vrstvu strategického, manažerského a operativního řízení. Jednotlivé kapitoly systému řízení kvality vám pomohou interně vše lépe zorganizovat a standardizovat. ISO 9001 je defacto manuál pro řízení jakékoliv organizace.
  Jak ISO 9001 dokáže zlepšit řízení / fungování?
Každá organizace má nějaké postupy, které dodržuje a podle kterých funguje. Ne všechny jsou však nastavené tak, aby byli maximálně efektivní pro organizaci a zároveň pomáhali ke spokojenosti zákazníka, posilovali konkurenceschopnost podniku. Právě zvýšení efektivity a následná standardizace těch nejlepších postupů do praxe je přidanou hodnotou ISO 9001 pro vaše fungování. ISO vám např. usnadní komunikaci mezi zaměstnanci, dodavateli, zákazníky a to za všech okolností. Ať už jde o nové zakázky, nebo reklamace.
  Jak ISO 9001 pomáhí upevnit stávající a získat nové zákazníky?
Je prokázané, že ISO 9001 buduje sounáležitost zákazníka se společností hned několika způsoby: Interním zlepšením procesů a komunikace s klienty. Certifikátem od nezávislé auditorské společnosti prokazujete svůj závazek ke spokojenosti klientů. Vhodný předmět certifikace tak zvyšuje důvěryhodnost. Pokud chcete na vysoce konkurenčních trzích uspět i jinak, než neustálým zlevňování, pak je ISO 9001 správná cesta. Důvěra ve značku, produkt, nebo službu je jeden z nejčastějších důvodů, proč se na vás klienti obrátí.
  Jak ISO 9001 certifikace pomáhá zvýšit prodeje produktů / služeb?
Bankovní sektor, ict + telco, výrobní společnosti, stavebnictví, státní správa a mnohé další organizace vyžadují certifikát ISO jako kvalifikační kritérium. Úspěšný audit nezávislého certifikačního orgánu je pro tyto a další odběratele zárukou dobře řízené organizace, která klade důraz na kvalitu svých produktů / služeb.
  Máte vyšší šanci na získání dotací z Evropské Unie
Pokud žádáte o některý dotační titul, nebo grant - i zde lze získat cenné body pro schválení žádosti díky certifikaci, např. ISO 9001.

Mnoho nabídek veřejném i soukromém sektoru vyžádat certifikát ISO buď jako předpoklad k přechodu do další fáze, nebo jako filtr pro odstranění společnosti z výběrového řízení. Dosažení certifikaci ISO třetí stranou ujistit své zákazníky, že jste dobře řízená organizace s důrazem na kvalitu, a to zlepší vaše šance na úspěšné nabídkového řízení.
  Proč si vybrat TAYLLORCOX?
TAYLLORCOX je mezinárodně akreditovaný RCB (Registered Certification Bodie), s působností ve všech odvětvích a oborech. Za investici do certifikačního auditu od nás získáte profesionálně zpracované doporučení pro zvýšení vnitřní efektivity. TAYLLORCOX Lead Auditor tak pomůže vám, i zaměstnancům podstatně zlepšit výsledky v oblasti zákaznické pokojenosti a provozní kapacity. Mezi naše klienty patří malé, střední i velksé společnosti. Orgány veřejné správy, včetně ministerstev.
 
 
 
 

Request a quote

Vyžádat nabídku
Případové studie
1
Certification *
 

2
Email *
*

3
Company name

4
How many employees does your organization have
+
-

5
Phone

6
Location
v
 

Captcha:
*
Send
(*) Required Field